Kadra Akademii Soward


mgr Dorota Wosińska - SowardMum; Założyciel i Dyrektor

Jestem absolwentką filologii angielskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Moją pasją jest wczesnoszkolna edukacja językowa dzieci,
szczególnie wykorzystanie inteligencji wielorakich.

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Akademia Soward to moje
dziecko  i spełnienie moich marzeń zawodowych. W tym miejscu zebrałam całe
swoje ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe związane z nauczaniem
dzieci języka angielskiego, kształceniem nauczycieli języka, tworzeniem
programów do nauki, książek i podręczników. To doświadczenie to
suma moich działań, na które składają się m.in. takie funkcje:

 • Ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych w projekcie "Rozwijanie sprawności mówienia w j.obcycm",

 • Dyrektor Metodyczny Centrum Edukacji Lingwistycznej i Lingwistycznej Szkoły Podstawowej,

 • Od lat, jako autorka, współpracuję z NOWĄ ERĄ — wiodącym polskim wydawnictwem edukacyjnym. Jestem autorką:

  • programu nauczania języka angielskiego dla II etapu kształcenia w klasach 4 – 6 szkoły podstawowej Wydawnictwa Nowa Era

  • Przewodnika gramatycznego- Grammar Guide do klasy IV i V szkoły podstawowej Wydawnictwa Nowa Era

  • Diagnozy osiągnięć uczniów dla klasy IV szkoły podstawowej Wydawnictwa Nowa Era

 • Wykładowca na studiach podyplomowych TEFL National University of Ireland, Galway

 • Wykładowca metodyki nauczania języka angielskiego dzieci,

 • Twórca i kierownik projektu „WSL liderem w efektywnym kształceniu nauczycieli”. Jego celem było stworzenie modelowego programu kształcenia nauczycieli języka angielskiego dla dzieci i praktyk nauczycielskich. Owoce tej pracy wykorzystujemy w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Akademia SOWARD.

 • Autorka 12 publikacji naukowych,

Mam męża i dwie córki – Magdę i Julkę. Uwielbiam rower a hobbistycznie zajmuje się aranżacją wnętrz. Marzę o domu na wzgórzu


Dr Cezary Wosiński, czyli Dr Soward

Doktor nauk humanistycznych, 
specjalność psychopedagogika twórczości, kształcenie kreatywnych postaw u nauczycieli języka angielskiego. Specjalista w zakresie kształcenia nauczycieli

Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Akademia Soward to moje dziecko
i spełnienie moich marzeń zawodowych. W tym miejscu zebrałam całe
swoje ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe związane z zarządzaniem
zespołami i usługami z zakresu szkolnictwa w środowisku krajowym
i międzynarodowym, które zdobywałem jako prorektor i rektor jednej z uczelni w Częstochowie.

Wierzę w rozwój. Możliwości oddziaływania człowieka na własny charakter, wolę, ideały są nieograniczone.
Staram się nauczyć aikido, żeby to udowodnić. Uwielbiam wolny czas spędzać bawiąc się słowem i muzyką.
Kiedy wena pozwala tworzę rymowane opisy świata i dokładam do nich chwyty gitarowe. Niektóre Sowardianie już śpiewają. Marzę, aby stworzyć serię ilustrowanych wierszy dla dzieci.


mgr Kinga Boral - edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z j. angielskim

Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie z specjalnością Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z nauczaniem języka angielskiego. Jestem nauczycielem z kilkuletnim doświadczeniem.

Praca z dziećmi i nauczanie to moja pasja. Największą radością dla mnie jako nauczyciela jest patrzenie na ogromny rozwój dzieci, chęć do zdobywania i poszerzania przez dzieci wiedzy. Dzięki temu wiem, że moja pasja jest również pasją moich podopiecznych. Nagrodą dla mnie jest uśmiech dziecka, rysunek i przytulenie. Takie sytuacje pokazują, że wykonują zawód jaki zawsze chciałam. Jestem Nauczycielem.


mgr Justyna Zawadzka-Kopka

„Szczęście jest towarem cudownym: im więcej go dajesz, tym więcej go masz”. (Pascal)

Jestem absolwentką Akademii im. J. Długosza w Częstochowie oraz Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu ze specjalnością edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne.

Moja droga do Sowardu to praca w wielu placówkach szkolnych i przedszkolnych. Praca z dziećmi daje mi dużo satysfakcji i zawodowe spełnienie. Uśmiech i radość dziecka to dla mnie największa nagroda.

Uwielbiam przejażdżki rowerowe, spacery,  interesuję się fotografią i przyrodą.  Szczęśliwa...


mgr Iwona Adamus

Jestem absolwentką Pedagogiki Opiekuńczo- Resocjalizacyjnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz Kształcenia Zintegrowanego w klasach I-III, które ukończyłam na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 6 lat pracuję w szkole, na stanowiskach wychowawcy świetlicy i nauczyciela kształcenia zintegrowanego. Doskonalę swoje umiejętności na szkoleniach i kursach z zakresu wychowania i kształcenia dzieci w młodszym wieku szkolnym, aby lepiej moc wykonywać swój zawód i jednocześnie wielką pasję. W pracy nauczyciela najważniejszy jest dla mnie uśmiech dziecka, radość którą czerpie ono z nauki, wspólne odkrywanie drzemiących w nim talentów oraz rozwijanie posiadanych zainteresowań. Lubię wraz z dziećmi wykonywać różne prace plastyczne, wykorzystując ciekawe techniki i różnorodne materiały. Staram się w ten sposób uwrażliwiać je na piękno i bogactwo otaczającego nas świata, jednocześnie ucząc się od nich dziecięcej fantazji i ich sposobu postrzegania otoczenia.

Prywatnie pasjonuję się ogrodnictwem i podróżami.


mgr Monika Soberka


mgr Zofia Sobalska - edukacja wczesnoszkolna


mgr Agnieszka Filipczak


mgr Łukasz Calik - język angielski; SCIENCE

Uśmiech dziecka jest najcenniejszą zapłatą dla nauczyciela. Dlatego warto nim być.

Pierwszy góral w historii Sowardu. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (katechetyka), Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Bielsku-Białej (filologia angielska oraz wiedza o społeczeństwie). Posiadam również certyfikaty TEFL, TOEFL oraz AAE z uczelni w Nowym Jorku oraz Pradze.

Z dziećmi pracuję już od 15 lat. Doświadczenie pedagogiczne miałem okazję zdobywać w kilku krajach na dwóch kontynentach, dzięki czemu poznaną wiedzą mogę dzielić się ze swoimi podopiecznymi. Praca z dziećmi i młodzieżą daje mi przede wszystkim satysfakcję. Z jednej strony patrzę jak moi uczniowie rosną i poznają świat. Z drugiej strony każdy dzień w pracy jest inny, wyjątkowy; nasi milusińscy potrafią zaskakiwać swoją inwencją twórczą, pomysłami, ciekawostkami. W pracy z dziećmi nie można się nudzić.

Każdy z nas był kiedyś uczniem. Osobiście najlepiej wspominam tych nauczycieli, którzy byli zarówno dobrymi wychowawcami, jak i potrafili czegoś nas nauczyć, dodatkowo w ciekawy sposób. Będąc członkiem rodziny Soward, również staram się wychowywać, uczyć i zaspokajać dziecięcą ciekawość świata moich uczniów i uczennic. W tym czuję się najlepiej.

 


mgr Magdalena Lara-Raszewska

Jestem absolwentką filologii polskiej. Na przestrzeni ostatnich lat podniosłam swoje kwalifikacje w zakresie oligofrenopedagogiki, filologii angielskiej oraz terapii behawioralnej.

Moją pasją jest praca z dziećmi, w której kieruję się słowami Janusza Korczaka: Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy. Cieszę się, że pracuję w dynamicznie rozwijającej się szkole.

Uwielbiam poezję i teatr. Mam męża i córeczkę Marysię. Marzę o podróży na gorącą Kubę.


mgr Joanna Eksner-Dziel - język angielski


mgr Katarzyna Wojciechowska - język angielski

Jestem anglistką, absolwentką Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie. Ukończyłam również studia podyplomowe na kierunku Nauczanie języka angielskiego dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Na chwilę obecną jestem w trakcie kolejnych studiów na kierunku Wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną.

W zawodzie nauczyciela pracuję już 18 lat, z czego 3,5 roku w Wielkiej Brytanii jako przedszkolanka oraz nauczyciel przedmiotów ojczystych w polskiej szkole sobotniej. Pracowałam z dziećmi i młodzieżą w różnym wieku, ale praca w szkole podstawowej sprawia mi najwięcej satysfakcji.

Moją największą życiową pasją jest bycie nauczycielem i pedagogiem. Ogromną satysfakcję sprawia mi obserwowanie rozwoju dzieci i ich postępów w nauce. Zawsze staram się, żeby moi uczniowie lubili przychodzić na moje lekcje i żeby wynosili z nich jak najwięcej. Oprócz tego uwielbiam podróżować oraz odpoczywać w nadmorskim klimacie.


Agata Rosińska-Kokot - język angielski; COOKING

Jako miłośniczka dobrej kuchni stworzyłam i prowadzę angielskie warsztaty kulinarne w Polsko–Angielskiej Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Soward Academy. Od  piętnastu lat jestem lektorem języka angielskiego. Ogromną radość sprawia mi uczenie zarówno dzieci jak i dorosłych. Przez ponad dekadę pracuję w Centrum Edukacyjnym „Na Językach” jako metodyk nauczania języków obcych. Jestem nauczycielem akademickim w Akademii Jana Długosza w Częstochowie.  Od kilku lat współpracuję z wydawnictwem MMPublications prowadząc szkolenia metodyczne dla nauczycieli. Jestem twórcą  warsztatów „First Aid for TeachersMMPublications. W wolnych chwilach piszę artykuły do czasopism branżowych np. The Teacher. Moją  ogromną pasją jest poszukiwanie efektywnych sposobów kreowania procesu nauczania i uczenia się.


mgr Marta Czaja - język angielski; INFORMATYKA

"Life is a journey, not a destination" - to moje życiowe motto. Ukończyłam Computer Science na Liverpool University i pedagogikę na Christ Church University. W trakcie studiów byłam aktywna jako mentor uniwersytecki oraz wolontariusz w wielu szkołach, głównie podstawowych.  Później przez kilka lat pracowałam jako nauczyciel IT w szkołach średnich w Wielkiej Brytanii. Aktualnie moja życiowa podróż trwa w Sowardzie, gdzie mam przyjemność przybliżać uczniom tajniki programowania, tworzenia stron internetowych i obsługi komputera.

Rozwijam się zawodowo poprzez opracowywanie nowych metod nauczania programowania od wieku przedszkolnego, aż do liceum. Uważam, iż kodowanie to język przyszłości, który powinien być uczony już od najmłodszych lat.

Prywatnie mama małego Maksa, ogromna fanka serialu "Friends" oraz pasjonatka dobrej książki i filmu.

 


mgr Izabela Ciepielska - język hiszpański

 


mgr Izabela Kantor 

SONY DSC

Języki obce od zawsze zajmowały ważne miejsce w moim życiu, dlatego zupełnie naturalny był dla mnie wybór studiów filologicznych. Ukończyłam filologię angielską w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie, posiadam również dyplom DELE z języka hiszpańskiego. W swojej pracy miałam i mam okazję spotykać osoby w różnym wieku, niemniej jednak nauczanie dzieci stanowi wyjątkowe wyzwanie: umożliwia przekazanie im swojej wiedzy i pasji, a także rozwija kreatywność, zarówno uczniów jak i nauczyciela.

W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze i gotuję. Kocham książki (nie tylko te kucharskie).


mgr Karolina Suchecka


Od czasu, kiedy skończyłam studia lingwistyczne w Centrum Języków Europejskich – Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Częstochowie, które pozwoliły mi uzyskać dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego w specjalności język niemiecki, a dalej zdobycia tytułu magistra nauczyciela języka niemieckiego w Wyższej Szkole Lingwistycznej w Częstochowie jestem czynnym nauczycielem języka niemieckiego, a także lektorem prowadzącym zajęcia dla osób dorosłych. Praca z ludźmi, a w szczególności z dziećmi jest dla mnie bardzo ważna. Oprócz lingwistyki i pedagogiki interesuję się psychologią, a szkoła jest miejscem wielu zjawisk społecznych, codziennych uśmiechów, zabaw i rozmów z dziećmi, które dodają mi optymizmu i chęci do pracy. Każdego dnia staram się zachęcać moich uczniów do nauki języka „sąsiadów”, który w biznesie, zaraz za językiem angielskim odgrywa  bardzo ważną rolę.

 Jestem mamą przedszkolaka, co uświadamia mnie, jak warto z zaangażowaniem i wiedzą wchodzić w świat dzieci. 


mgr Barbara Roszkowska


mgr Anna Kościelniak

Mówi się, że nie ważny jest zamierzony cel, ale droga którą do niego pokonujemy.
Jednym z etapów mojej było ukończenie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach z tytułem magistra geografii, a nieco później studiów podyplomowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.
Dotychczasowe doświadczenie zawodowe opierało się na pracy z uczniami gimnazjalnymi, a także z uczniami ze szkoły podstawowej.
Były to nie tylko placówki szkolne ale również obiekty turystyczne i muzealne.
Uważam, że w pracy z młodymi ludźmi potrzebna i ważna jest umiejętność słuchania ich w różnych sytuacjach.
Ponadto rozbudzenia w nich zainteresowań do tego co ich otacza, a w czym mogą spełnić się w przyszłości.


mgr Katarzyna Wróż

Jestem absolwentką teologii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, oligofrenopedagogiki w Częstochowie i muzykoterapii UMCS w Lublinie. Odkrywanie Tajemnicy Boga i Człowieka to moja życiowa pasja, która towarzyszy mi od najmłodszych lat i nieustannie się rozwija. W Akademii Soward uczę religii. Obecnie podążam za pasją studiując Psychologię. Lubię sporty wodne, szczególnie nurkowanie. Fascynuje mnie piękno przyrody, teatr i muzyka.


mgr Jacek Chowaniec


mgr Małgorzata Zagórska

 

 

 

 

 


mgr Marta Kiepura

 

„Świat składa się z dźwięków. To, zaraz po doznaniach wizualnych, najbardziej docierający do nas bodziec. Muzyka składa się z przeróżnych dźwięków, tonów i dlatego tak bardzo na nas wpływa. Wzbogaca naszą psychikę, wzbudza emocje, ma właściwości terapeutyczne.”

Jestem magistrem wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Moje doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w szkole podstawowej, oraz innych placówkach oświatowo- kulturalnych jako nauczyciel muzyki i instruktor emisji głosu. Uwielbiam przebywać z dziećmi, ponieważ przekazują mi pozytywne emocje.W pracy kieruję się dużą dozą odpowiedzialności. Jestem osobą wrażliwą, tolerancyjną. Staram się dostrzegać potrzeby dzieci i ich indywidualność. Moją wielką pasją jest śpiew. Znajomi muzycy mówią mi, że „jestem w tym dobra”. Swoje umiejętności w tej dziedzinie wykorzystuję biorąc udział w licznych projektach muzycznych w Częstochowie i poza nią. Muzyka odrywa mnie nieco od realnego świata i przenosi w inny, lepszy wymiar. Mam nadzieję, że uda mi się zabrać tam moich uczniów.


 

mgr Jacek Engel

3 DAN Aikido Aikikai
YUDANSHA CARD 157092
NR LEG. 3361/I/R/2000
Aikido ćwiczyć może każdy kobieta, mężczyzna, małe dzieci w wieku przedszkolnym i dorośli w jesieni życia. Sam osobiście spotykam 70 lub 80 letnich instruktorów świetnie poruszających się na macie. Oczywiście zajęcia dla różnych grup wiekowych są prowadzone z inną dynamiką i układem ćwiczeń np. dzieci mają więcej ćwiczeń ogólnorozwojowych poprawiających motorykę ruchu i przeciwdziałającym powstawaniu wad postawy. Podczas treningu kładzie się duży nacisk na etykietę i na czerpanie przyjemności z samodoskonalenia i pokonywania własnych ograniczeń i nie tylko mowa tu o aikido.
W Częstochowie na tle innych ośrodków krajowych a nawet zagranicznych jest wysoki poziom aikido, lecz niestety trzymają go dwa kluby w których instruktorzy często ćwiczą u japońskich mistrzów i u nich zdają egzaminy. Techniki aikido można ćwiczyć wolno relaksacyjnie lub szybko konkretnie w zależności od osobowości ćwiczącego, ale zawsze w pełnej kontroli i z uwzględnieniem tego, iż jest to sztuka walki a nie aerobik czy taniec. Jeśli chodzi o dzieci to uczy je zasad, życzliwości i czerpania przyjemności z ciągłego doskonalenia się nie tylko w dziedzinie sztuk walki.

Te zalety doceniła nawet Superniania z programu TVN i w 2008 roku współpracowaliśmy z producentami serialu w realizacji jednego z odcinków.


mgr Anna Gorejowska - plastyka


Przemysław Lenart - historia

 


Martyna Jura-Grabowska - kółko plastyczne, świetlica

Jestem magistrem pedagogiki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Mają specjalnością jest  zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Praca w tym zawodzie wymaga ciągłego dokształcania się i doskonalenia swoich kompetencji, dlatego z chęcią ukończyłam liczne kursy, które pomagają mi w pracy z dziećmi.

Próbuję zarazić uczniów moją pasją którą jest rysunek, malarstwo i rękodzieło, wykorzystuję ją do rozwijania nie tylko ich zainteresowań, ale i umiejętności. Mam indywidualne podejście do każdego ucznia, jestem cierpliwa i pogodna, ponieważ uważam, że pozytywna atmosfera jest bardzo ważna w procesie edukacyjnym. Od zawsze wiedziałam, że praca z dziećmi to moje powołanie, dlatego daję z siebie 100%, aby na twarzach dzieci pojawiał się uśmiech, w głowach gromadziła się wiedza, a w sercach szacunek dla świata i ludzi.

 


mgr Joanna Kępa - logopedia

 


mgr Agnieszka Matyjaszek